ד"ר ענבל זיו עוזיאל - סיפור החזרה לישראל

   
   
   
   
  "אני באמת אסירת תודה למתאמת הקשר של התכנית להשבת אקדמאים, שעדיין עוזרת בכל דרך אפשרית."
   
  ד"ר ענבל זיו עוזיאל חזרה לישראל עם משפחתה לאחר 4 שנים בעמד הסיליקון. היא כתבה לנו על כל מה שעברה בדרך, ועל ההתמודדות עם האתגרים בקליטה בישראל, ובמיוחד – השתלבות בתעשייה בתחום העיסוק שלה:

  "במשך 4 שנים התגוררתי עם משפחתי בעמק הסיליקון שבארה"ב. אני עסקתי בפוסט דוקטורט בתחום הביולוגיה באוניברסיטת סטנפורד ובן זוגי עבד בהייטק.
   
  לא היו לנו סימני שאלה לגבי עצם החזרה לישראל. ידענו שבנקודת זמן מסוימת נשוב לארץ. התזמון הנכון הגיע כאשר הרגשנו שמבחינה מקצועית השגנו את מטרותינו. אני סיימתי את פרק המחקר שלי והחלטתי שלא להמשיך במסלול האקדמי ולפנות לתעשייה. ואם לשנות כיוון – נבצע פניה חדה ונעשה זאת בארץ.
   
  ידעתי שהחזרה לארץ לא תהיה פשוטה, בעיקר בשל התחום בו אני עוסקת ובשל העובדה שבחרנו לחזור לצפון הארץ, אזור בו אפשרויות התעסוקה עבורי תהיינה מצומצמות עוד יותר. לפיכך ניסיתי להתכונן מראש. נפגשתי עם מנהלת התוכנית להשבת אקדמאים, ד"ר נורית אייל, עוד בזמן שהייתי בארה"ב. היא הציגה את התוכנית, את האפשרויות הקיימות בארץ, וכבר אז הרגשתי שיש מי שמקשיב ונכון לסייע.
   
  כצפוי, הנחיתה בארץ לא הייתה פשוטה. בין כל הבירוקרטיות, קליטת הילדים במסגרות וסידור הבית, הייתי צריכה להתחיל ולחפש עבודה. באותן הזמן הודיעו לי שהאחראית על תחום מדעי החיים מהתוכנית עוזבת וכרגע אין מי שיעזור לי בפן המקצועי. זו הייתה ידיעה מאד מאכזבת עבורי, אבל... כעבור חודש בערך, קיבלתי טלפון מד"ר סיגל רם, מתאמת קשר ורכזת השמה במדעי החיים של התכנית להשבת אקדמאים, ומכאן העניינים התחילו לרוץ. סיגל מיקדה אותי, נתנה לי להבין איפה אני נמצאת, עזרה לי לערוך את קורות החיים בתבנית המתאימה לתעשייה בארץ, החלה בחיפוש אחר משרות פוטנציאליות והכי חשוב – הקשיבה לי ונתנה את ההרגשה שיש מי שמבין מה עובר עלי ונמצא כאן כדי לתמוך. אני באמת אסירת תודה לסיגל, שעדיין עוזרת בכל דרך אפשרית.
   
  אני חייבת לציין את הסדנאות המעולות שהתוכנית ארגנה עבור החוזרים. סדנה לחיפוש עבודה וסדנת הכנה לראיון עבודה שהועברו על ידי ד"ר ענת גייפמן ברודר. הסדנאות נתנו לי כלים מעשיים לחיפוש עבודה, הכינו אותי לראיון העבודה ועזרו להבין מה מחפשים המעסיקים בארץ.
  בעזרתה של סיגל מצאתי משרה בחברת פארמה בצפון הארץ. אני עד היום בקשר עם סיגל והיא מלווה אותי בתהליכים המקצועיים שאני עוברת.
  המלצתי לאקדמאים השבים לארץ היא לנסות ולהתכונן כמה שיותר מראש לקראת החזרה. למצוא מקום מגורים ולנסות וליצור כמה שיותר קשרים עם אנשים שיכולים לעזור בתחום המקצועי. זה קשה ולא תמיד לגמרי ישים, אבל כדאי לנסות כמה שיותר."