צבא

 
 
 
לתכנית איש קשר אישי בצבא לצורך מתן מידע ומענה על שאלות. אתם מוזמנים להפנות שאלות בנושא למתאם הקשר שלכם או דרך "צור קשר" באתר, אם לא הוקצה לכם עדיין מתאם קשר ואנחנו נעשה את המיטב להשיג תשובות עבורכם.

בנוסף, ריכזנו עבורכם מידע בסיסי על חוק הגיוס לצה"ל עבור קטינים חוזרים ואזרחים עולים (ראו הגדרות מטה) וכן מידע בסיסי למי פונים בצבא לטיפול בסוגיות השונות. מידע מורחב תוכלו למצוא גם בפרק "גיוס לצבא" תחת הפרק "ישראל ביום יום" באתר שלנו.

חוק הגיוס לצה"ל
עם השיבה לישראל, תנאי הגיוס יהיו שונים מאדם לאדם, בהתאם לגילו ומצבו. חוק שירות ביטחון בישראל קובע כי חובת השירות בצה"ל חלה על כל גבר בגילאי 18-29 (כלומר, בני פחות מ-30) ועל נשים רווקות בגילאי 18-26 (כלומר, בנות פחות מ-27). עיקרי חוק שירות ביטחון מופיעים באתר מתגייסים של מיטב בצה"ל. זמן הגיוס ומשכו יקבעו בעיקר על פי מעמדו וגילו של המועמד לשירות.
 
פטור
צה"ל מאפשר לסטודנטים עולים לדחות את שירותם הצבאי עד סיום התואר. צעירים עולים הדוחים את שירותם הצבאי לצורך לימודים גבוהים משתלבים "בעתודת עולים". סטודנט אשר התקבל לעתודת עולים יגויס לצה"ל, יחוייל ליום אחד עם תחילת לימודיו ורק אז תכנס דחיית השירות לתוקף, עד סיום התואר. אתר אגף כוח אדם מגדיר את התנאים תחתם ניתן לדחות את השירות הצבאי למטרות לימודים במכינות קדם-אקדמאיות, מוסדות אקדמאיים או לימודי הנדסאות. פרטים והסברים נוספים, לגבי משך השירות, תנאים מיוחדים וכנסי עולים לקראת גיוס, ניתן למצוא בעמוד עולים ומדיניות חו"ל באתר אגף כוח אדם
עם מי מדברים? פניות לצרכי גיוס או דחיית שירות
מיטב היא היחידה הצבאית הממונה על ביצוע תהליכי מיון ושיבוץ למטרות שירות סדיר בצה"ל והיא היחידה הממונה גם על כל הקשור בגיוס קטינים חוזרים ועולים.

מרכז השירות של מיטב פעיל בימים א'-ה', בשעות 07:30-20:00, בטלפון 03-7388888 או *גיוס (*3529).

ניתן לפנות למרכז השירות, גם מחו"ל, באמצעות הדוא"ל meitav@idf.gov.il, או מספר הפקס - 03-7388880, וכן באתר האינטרנט או בעמוד הפייסבוק של היחידה.


צבר
גרעין "צבר" הנו פרויקט ייחודי, אשר החל את דרכו בשנת 1991. חברי גרעין צבר הם יהודים ובני ישראלים בני 18 עד ​​​​​​23 המתגוררים בחו"ל ובוחרים לעבור ולחיות בארץ, על-מנת להתגייס לצה"ל ולשרת שירות צבאי מלא. במסגרת התכנית, מתארגנת בחו"ל קבוצה של צעירים, אשר עוברת תהליכי גיבוש והכנה לפני הגעתם לישראל, וזאת בחסות תנועת הצופים – הנהגת "צבר". עם הגיעם ארצה, נקלטים חברי הגרעין על ידי קיבוץ מאמץ, או מסגרת אחרת, שמשמשים להם כבית חם ותומך, עד לסיום שירותם הצבאי, ואף לאחר מכן. בארבעת החודשים הראשונים בישראל, עוברים חברי הגרעין תהליך של קליטה ומיון לצה"ל, לומדים באולפן (אלו הזקוקים לשיפור ברמת העברית), עוברים תהליך גיבוש קבוצתי, קליטה בקיבוץ, מטיילים בארץ ולומדים על ישראל, וכל זאת כדי לצמצם עד כמה שניתן את הפער בינם לבין בוגרי מערכת החינוך הישראלית.
חברי הגרעין משרתים בכל התפקידים בצבא, ובכל שורות הפיקוד וזאת בהתאם ליכולות שלהם, הרצונות שלהם וכמובן – צרכי הצבא. במהלך השירות הצבאי רוכשים חברי הגרעין חברים חדשים, חוויות מבגרות ותחושת שייכות לארץ. תנועת הצופים מלווה את חברי הגרעין עד שחרורם ועוזרת להם במידע אודות זכויותיהם, עבודה ולימודים בישראל.